Zawody


Farmaceuta

Spotykamy się z nimi w zdrowiu i chorobie. Ale często zdarza się tak, że potrzebujemy ich bardziej, niż lekarstw. Mowa oczywiście o pracownikach aptek, czyli farmaceutach.

Żyjemy w świecie, w którym ciągle brakuje nam czasu. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani i zabiegani. Nie dbamy o swoje zdrowie, a przypominamy sobie o nim wtedy, kiedy choroba położy nas do łóżka. Kiedy nie czujemy się najlepiej, ale na tyle dobrze, aby się poruszać, idziemy do... apteki. Oczekujemy, że zostaniemy obsłużeni profesjonalnie i w miły sposób. 

Pracownicy aptek, magistrzy farmacji, zajmują się wieloma sprawami. Do ich głównych zadań należy wydawanie pacjentom leków przepisanych przez lekarzy. Ale farmaceuci zajmują się także sporządzaniem i wytwarzaniem produktów leczniczych oraz leków recepturowych i aptecznych, analizowaniem leków oraz ich klasyfikacją i przechowywaniem. Ponadto obsługują urządzenia stanowiące wyposażenie aptek i laboratoriów, wykonują prace techniczne (przyjmowanie i rozmieszczanie preparatów w aptece) oraz administracyjne (opisują recepty). Cechy farmaceuty

Praca w aptece wymaga od farmaceuty zdolności interpersonalnych, bowiem częsty kontakt z klientem, niejednokrotnie schorowanym, wymaga od aptekarza uśmiechu, wyrozumiałości i empatii. Dobry farmaceuta obok umiejętności zrealizowania recepty potrafi także doradzić i pocieszyć. 

Na osobach, które wykonują ten zawód ciąży wielka odpowiedzialność. Niewielka pomyłka podczas wydawania leku może być przyczyną choroby lub śmierci klienta. Wręcz niezbędne w tym zawodzie są spostrzegawczość i dokładność, które pomagają rozpoznać błędy lub pomyłki przy sporządzaniu i wydawaniu leków. Farmaceuta musi także podczas pracy wykazać się podzielnością uwagi. Często bowiem mają miejsce sytuacje, kiedy trzeba jednocześnie wykonywać kilka czynności: podawać leki, kontrolować recepty, pobierać opłaty za leki i wydawać resztę, odpowiadać na pytania klientów.

Równie ważne w tym zawodzie są dobra pamięć i świetna orientacja w miejscu pracy. W aptece często zgromadzonych jest kilka tysięcy leków. Trzeba pamiętać, gdzie dany lek się znajduję, bo pacjent nie będzie czekał i przyglądał się poszukiwaniom. 

Praca farmaceuty to jedna z tych profesji, w których konieczne jest ciągłe dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji. Na bieżąco trzeba śledzić leki, które pojawiają się w sprzedaży, znać ich składy i zastosowania, wiedzieć w jakich dawkach i komu mogą zostać wydane. O sprzedawanych lekach należy posiadać jak najwięcej informacji i za każdym razem porównać wydawany lek z tym, co zostało zapisane przez lekarza na recepcie.Droga kształcenia

Aby zostać magistrem farmacji trzeba ukończyć ten kierunek na akademii medycznej lub innej uczelni, która go prowadzi i nadaje taki tytuł. Egzaminy wstępne na te studia są bardzo trudne i trzeba się do nich systematycznie przygotowywać przez cały okres studiów. Studia na farmacji także należą do wyjątkowo trudnych. Systematyczność i pracowitość to dwie cechy, które charakteryzują studenta farmacji nie tylko podczas sesji, ale przez cały rok akademicki. 

Absolwent farmacji zobowiązany jest do odbycia rocznego stażu, którego celem jest wykorzystanie w praktyce wiedzy teoretycznej zdobytej podczas studiów.


Gdzie szukać pracy?

Farmaceuci raczej nie narzekają na brak propozycji zatrudnienia. Przemysł farmaceutyczny rozwija się prężnie, a posiadanie apteki to jeden z bardziej dochodowych interesów. Magistrzy farmacji najczęściej znajdują pracę w aptekach ogólnodostępnych, szpitalnych i zakładowych. Propozycję etatu przedstawiają także sklepy zielarsko - medyczne, zielarsko - drogeryjne i sklepy ze sprzętem medycznym. Coraz więcej propozycji pracy mają hurtownie farmaceutyczne, zakłady przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, przetwórstwa zielarskiego oraz laboratoria chemiczne.

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~Ann
2016-10-21 13:34:55
Jako osoba, która skończyła biologię, farmację i prawo (obecnie kończę aplikację radcowską) uważam, że spośród tych trzech kierunków farmacja była ZDECYDOWANIE najtrudniejsza. Po biologii perspektywy żadne, jedyne na czym skorzystałam to uprawnienia do nauczania, jestem (dodatkowo) nauczycielem, przy czym obecnie - farmakologii. Po farmacji praca poniżej oczekiwań, zdecydowanie nieadekwatna do wysiłku, jaki należy włożyć, by uzyskać prawo wykonywania zawodu. Wiedza spora, ale nikt z niej nie korzysta, albo korzysta w ograniczonym zakresie, co uważam za stratę potencjału, ponieważ rozsądna gospodarka lekowa, minimalizowanie zagrożeń związanych z farmakoterapią i racjonalna farmakoterapia to ekonomiczne wyzwania każdego dobrze prosperującego państwa. Prawo - z tym różnie, zaleta jest taka, że im więcej doświadczenia, tym większe szanse na sukces, zupełnie na odwrót, niż w przypadku farmaceutów, jednak o ile młody farmaceuta jeszcze może znaleźć pracę w zawodzie, o tyle prawnik bez aplikacji już praktycznie jest wyeliminowany z zawodu.
~Sara
2015-07-26 16:55:49
Pracy nie ma po tym.. Porażka za 2000 zł i tyle nauki! Głupszy technik farmacji po 2 latach bez matury tyle zarobi :(
~Absolwent
2015-01-21 22:36:01
Po farmacji bardzo trudno znaleźć pracę. Jak już się jakąś dorwie, to za 1800 zł. To trochę za mało za tyle lat nauki, stanie na nogach przez cały dzień, odpowiedzialność finansową za każdą receptę i użeranie się z ludźmi.
~s
2014-11-24 15:58:59
jak chcecie mieć depresję wieloletnią i bać się, za co dzieci wykarmicie, to zapraszam na farmację; konkurencja jest nieuczciwa, powstają szkólki dla techników bez matury, ludzie nie odrózniają farmaceuty absolwenta studiów doktoranckich od technika bez matury - dla nich wszystkich to tak isam sprzedawca w sklepie zwanym apteką; nigdy wiecej farmacji, trzeba się przekwalifikować, bo oszaleję
~asd
2014-10-20 16:08:04
nie warto tego studiowac, po 5 latach cięzkich studiów ( porównywalnych z medycyna albi i cięższych) jestescie w czarnej d..pie na łasce prywaciarza z zarobkami 1800 netto- 25oo netto. bez wiekszych perspekyuw i mozliwości rozwoju i jakiejs przyzwoitej sciezki zawodowej.
~Angela
2014-08-26 23:12:25
A ja mam jeszcze własną aptekę,ale pewnie niebawem zostanę kwiaciarką,malarzem,a może dizajnerem ;p Farmaceuci-trzymajcie się i zmieniajcie swoje pasje ,zainteresowania..lub profesje..
~levi
2014-07-29 18:53:25
odradzam te studia, ciężkie bardzo i małe perspektywy!
~
2014-07-17 23:31:01
ja znam paru farmaceutów którzy zaczeli po studiach prace jako przedstawiciel medyczny i sa teraz product manager itp takze sa perspektywy choc na pewno nie każdzy to osiagnie bo to trudny rynek i trzeba miec to cos to tej pracy
~
2014-07-08 20:29:16
na przedstawiciela nie radzę - średnio co pół roku wymiana jelenia . Pieniadzę 2-3 tyś przy czym częściej bliżej tych dwóch niż trzech . Praca bez perspektyw - w młodym dynamicznym zespole . poza tym trzeba posiadać odpowiednie cechy charakteru i mieć bardzo silną psychikę
~mgr farm
2014-07-08 18:01:17
~Monia 2014-06-16 21:57:37 Zaden farmaceuta nie pracuje jako przedstawiciel, to info jest wyssane z brudnego palucha. Na stanowisko przedstawiciela9 zreszta niewdzieczna praca) kandyduje sfora biologów psychologow biotechnologów chemikow ze nasz zbiedny mgr farm nie jest nawet brany pod uwage. Sa tansi od niego i z wieksza motywacja, wiedza nie jest tam wymagana( wystarczy sie nauczyc o jednym leku)
~Monia
2014-06-16 21:57:37
Jeśli ktoś po farmacji nie może sobie znaleźć pracy to po prostu jest życiową pierdołą bo wystarczy wpisać w google "farmaceuta oferty pracy" i wyskakuje mnóstwo ofert na kierowników aptek czy przedstawicieli famraceutycznych. No ale jak ktoś urodził się nieudacznikiem to już inna sprawa, jakbyście poszli na stomatologię to gabinetu byście sobie nie umieli otworzyć a jakbyście poszli na medycynę to nie wiedzielibyście jak się dostać na specjalizacje. Nie usprawiedliwiajcie swojego idiotyzmu sytuacją na rynku, zwłaszcza że nawet dziecko wie że jest inaczej
~
2014-02-23 21:22:28
Z pracą jest gorzej niż źle.
~tadek
2014-01-08 10:46:27
Pracuje w zawodzie 35 lat i widzę co się dzieje to władza jest zainteresowana żeby małe firmy upadły nawet apteki bo duży to różne interesy spółki niejawne łapówki i profity taka rzeczywistość znam wiele aptek sieciowych gdzie w spółce sa ludzie uwładzy jak oni mają dbac o interesy małych aptek to nielogiczne a pieprzenie w telewizji to stara spiewka z czasów PRL uspokoic społeczeństwo A trzeba sprzedać co się da i małe firmy zlikwidować . O tym nikt nie wie ale kilka sieci współpracuje ze sobą naprawdę dając ceny dampingowe bo wiem za ile kupiły ale jedni wspoagają drugich co jest trudne do uwierzenia ale kiedyś w historii faszyzm połaczył sie z komunizme żeby Polskę zniszczyć a pożnie ze soba walczyli . Smutna prawda ale taka władza nam to zgotowała
~
2013-11-14 14:04:09
bezrobocie,moi drodzy,bezrobocie.
~Daria
2013-11-08 11:59:14
kumpela teraz szuka pracy i nie jest łatwo wiem z tego co mówiła że dużo aptek wymaga doświadczenia i biegłej znajomości komputera
~
2013-11-08 11:28:37
"Farmaceuci raczej nie narzekają na brak propozycji zatrudnienia". To po prostu wielka bzdura.Nie ma pracy. Po co ta propaganda? Obecnie jest to zawód do kitu.
~wsf
2013-11-04 20:26:30
"jakąś socjologię,przynajmniej studia łatwe" a skąd wiesz ? wszystko zależy od okoliczności na jakie trafisz . Jak trafisz na odpowiednią kose na egzaminie to nie skończysz socjologii choćbyś nie wiem ile się uczył
~
2013-11-04 08:24:45
W wieku 40+ człowiek się dowie, że nie ma dla niego pracy w tym zawodzie, bo za wolno biega w aptece (!). I to niestety nie jest żart.
~
2013-11-04 08:21:34
Niestety jest tu coś na rzeczy-lepiej chyba naprawdę wybrać jakąś socjologię,przynajmniej studia łatwe,a tu sie siedzi w książkach a i tak gówno z tego.
~ddd
2013-11-03 19:38:33
nie piszcie bzdur
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem