Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zawody


Detektyw

Sylwetka detektywa utożsamiana jest najczęściej z długim prochowcem, postawionym kołnierzem, kapeluszem, ciemnymi okularami i fajką w ustach. Nic bardziej błędnego. Detektyw - profesjonalista nie powinien wyróżniać się z tłumu, a wręcz upodabniać się do środowiska, w którym aktualnie pracuje. Jeżeli ma do rozwiązania jakąś zagadkę wśród biznesmenów, to powinien wyglądać jak oni. Jeżeli zaś wkracza w świat kloszardów, powinien wdziać na siebie stare łachy, aby stać się jednym z nich.

Czym zajmuje się detektyw?

 Wbrew powszechnie przyjętemu stereotypowi praca detektywa polega nie tylko na rozwiązywaniu problemów małżeńskich, śledzeniu niewiernych mężów, czy żon. Praca ta, to przede wszystkim zbieranie informacji z różnych dziedzin o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Do zadań detektywa należy m. in.:

  • zbieranie informacji o sprawach cywilnych (np. majątkowych, rozwodowych, spadkowych),
  • zbieranie informacji dotyczących zdolności płatniczej, wiarygodności oraz majątku w stosunkach gospodarczych firm,
  • zbieranie informacji dotyczących bezprawnego wykorzystywania w działalności gospodarczej znaków i nazw towarowych, nieuczciwej konkurencji oraz ujawniania wiadomości stanowiących tajemnice handlową,
  • sprawdzanie wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym,
  • poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się, w tym ucieczki z domu dzieci i młodzieży,
  • poszukiwanie przedmiotów skradzionych lub zagubionych,
  • ustalenie okoliczności przestępstw, w które policja niechętnie się angażuje,
  • wykrywanie sprawców kradzieży w miejscu pracy. 

Jak kameleon

Podczas prowadzenia obserwacji ubiór detektywa w żaden sposób nie może zwracać uwagi. Krój i kolor odzienia wierzchniego powinien być stonowany, najlepiej w czarnych, szarych lub brązowych barwach, nie jaskrawy ani ekstrawagancki. Fizjonomia przedstawiciela tej profesji również nie powinna rzucać się w oczy. Z pewnością ktoś, kto ma 2 m wzrostu lub 0,5 m w bicepsie zdecydowanie bardziej przyciąga uwagę niż niepozorna, przeciętna szara eminencja. W tym zawodzie trzeba być jak kameleon. Trzeba dostosowywać się do otoczenia i przybierać jego barwy. Kiedy prowadzi się sprawę, która wymaga rozeznania w środowisku bezdomnych narkomanów, trzeba wyjąć stare rzeczy z piwnicy i tak ubranym pójść do pracy. Kiedy trzeba śledzić biznesmena, należy zrobić wszystko, aby nie wyróżniać się spośród klientów kasyn, salonów gier, bingo. Ważne jest by dobrze poznać swój obiekt (fachowo - figuranta), dlatego przy przyjęciu zlecenia trzeba przeprowadzić szczegółowy wywiad ze zleceniodawcą, by poznać zwyczaje, zachowania, upodobania, a nawet typ płci przeciwnej, która może być w zainteresowaniu figuranta.

Tajniki zawodu

Część dużych przedsiębiorstw zatrudnia na stałe detektywa lub biuro detektywistyczne, by tropić kradzieże wewnątrz firmy i im zapobiegać. Rola detektywa polega wtedy na zapoznaniu się ze specyfiką danej firmy i wcielenie się w potencjalnego nieuczciwego pracownika. Wnioski wyciągnięte z jego pracy przekłada się na zmiany organizacyjne związane np. z dostępem do pomieszczeń, czy procedurami w firmie (np. obiegu dokumentów, pieniędzy, danych klientów, towaru itp.). Detektyw w firmie może okazać się również pomocny do sprawdzenia kandydata na pracownika. W tym celu zbiera informacje o jego życiu pozazawodowym, przeprowadza z nim rozmowę, w której sprawdza np. czy przyjmowany pracownik byłby skłonny do współpracy z konkurencyjną firmą, czy byłby skłonny odejść do konkurencyjnej firmy i tam ujawnić tajemnice, z którymi zapoznał się w poprzedniej. Takie działania potrzebują wielu zabiegów i działań przygotowawczych np. choćby po to, by zaaranżować nikomu nie zwracającą uwagę sytuację, w której detektyw spotyka i poznaje figuranta, nawiązuje znajomość.

Kobieta detektyw

Kobiety należą do rzadkości w tym zawodzie, ale zdarzają się. Jeżeli kobiety decydują się na tę profesję, to robią to z ogromną pasją i są dobrymi detektywami. Już same atuty płci przemawiają na korzyść kobiet, ponieważ są one zazwyczaj bardziej spostrzegawcze od mężczyzn i posiadają większą podzielność uwagi. Poza tym sam fakt, że jest to profesja zdecydowanie męska, daje kobietom przewagę. Zwykle nikt nie podejrzewa płci pięknej o zajmowanie się detektywistyką, a dyskrecja w tym zawodzie jest na wagę złota. Kobiecie w wielu sytuacjach zdecydowanie łatwiej jest uzyskać informacje niż mężczyźnie, zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie informacji od przedstawiciela płci męskiej. Najważniejsze to dobrze poznać osobę, od której trzeba wyciągnąć informacje, potem się z nią zaprzyjaźnić i dużo rozmawiać. Kobieta detektyw posługując się różnymi technikami, łatwo potrafi sprowokować, by figurant z pasją opowiedział jej np. o strategii marketingowej swojej firmy (wywiad gospodarczy).

Stałe dokształcanie się

Profesja detektywa łączy w sobie umiejętności szeregu różnych dziedzin. Jest to umiejętność spostrzegania, kojarzenia, analizy i stawiania hipotez (przewidywania), dyplomacji, docierania do miejsca, gdzie można uzyskać potrzebną informację. W związku z tym osoba wybierająca taki zwód powinna być bardzo wszechstronna i nastawiona na ciągłe dokształcanie się. Zjawisko postępu technicznego, z czym wiąże się obsługa profesjonalnego aparatu fotograficznego, kamery wideo, dyktafonu, komputera czy urządzeń specjalnych (np. lokalizator pojazdów GPS, mikrofon kierunkowy, ukryte miniaturowe kamery), powinno być cały czas kontrolowane. Znajomości topografii miasta, w którym pracuje przedstawiciel tego zawodu, będzie niewątpliwym ułatwieniem w pracy. Zmieniające się przepisy prawne powinny być nieustannie monitorowane przez detektywa, ponieważ jego nieznajomość może przyczynić się do utraty licencji. 

Jak zostać detektywem?

Aby móc pracować w tym zawodzie trzeba uzyskać licencję detektywa, wydawaną przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. W tym celu należy zdać egzamin państwowy. Do egzaminu na licencję detektywa przygotowują programowo policealne szkoły detektywistyki i ochrony. Program nauczania obejmuje zagadnienia z zakresu Konstytucji RP, Ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Policji, Straży Granicznej, ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych, a także z zakresu prawa cywilnego i karnego (materialnego i procesowego), kryminalistyki, kryminologii (nauka o przestępstwach), wiktymologii (nauka o ofierze przestępstwa) oraz psychologii sądowej.

Wynagrodzenie

Pensja detektywów zależy przede wszystkim od firm, w których pracują. Najwięcej detektywów można znaleźć w administracji publicznej, czyli na przykład w policji. Zdecydowanie więcej zarabiają detektywi w firmach prywatnych, które zajmują się usługami prawnymi i doradztwem. Oczywiści detektywi, którzy są właścicielami firm prywatnych zarabiają więcej.

 

Polecane strony

http://detektywistyczne.net 

http://www.ochronawpolsce.pl 

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Amir.
2017-08-05 03:00:24
Gówniana robota.Pomożesz zleceniodawcy to Ci podziękuje.Dowie się figurant o detektywie opinie na forach mu anonimowo zepsuje.Im bardziej skuteczny tym bardziej w dup.....kopany na forach.Szumiński i inni tego przykładem.Szkoda ludzi.
~Renia
2016-08-19 12:28:04
Ja sobie chwale firmę MDM bo Szuminski osiadł na lałrach w Niemczech i ma chyba wyrąbane na nasze zleconka.
~Łysy Patryk.
2016-07-23 22:24:03
Nie macie o kim pisać tylko o Panie Szuminskim......Malinowski Ci pomoże nawiedzona kobieto:-). W kwestii opinii zaczyni od siebie i swojego zachowania i być może wyglądu.Psujesz człowiekowi opinie anonimowo bo na tyle Cię w życiu stać i to jedyna rzecz pewnie jaką potrafisz.Ten człowiek pewnie ma to w d....co piszesz i ciebie także.Siano jakie zarabiają detektywi możesz oglądać tylko w telewizji.Moja mama mówiła zawsze nie ruszaj gówna bo może ci zaśmierdzieć.
~Asior
2016-07-12 23:35:45
Szuminski czy inny ale są mocni w temacie.
~Pakośc
2016-06-09 12:33:22
Nie chcieli byście wiedzieć gdzie detektywi mają wasze opinie.....:-). To osoby z porządnymi emeryturkami i porządnymi dochodami pracujący dla firm windykacyjnych biur kredytowych ubezpieczalni i innych. Indywidualni klienci to kropelka w morzu jak i opinie ich.Mam 4 lata stażu w Biurze Detektywistycznym więc czytając opinie skrzywdzonej niby przez detektywa nawiedzonej panienki to żenada i nie tylko.Zajmij się czymś pożytecznym kobieto.
~Radek.Skulsk
2016-05-03 21:50:37
On ma wyrąbane ten Szuminski na drobne zleconka.Czego jestem przykładem.Emerytura porządna to można sobie przebierać klientów.
~Asia i Ala
2016-04-27 12:57:50
Dokopał ci co?.Dobrze ci tak nie trzeba było oszukiwać bliskich a nie teraz anonimowo krytykować. Podpisz się
~gościu
2016-03-14 09:00:19
Przystojny ??? Ale ubaw ! Takie bzdety to tylko on sam mógłby powiedzieć lub ktoś kto go nigdy na oczy nie widział. Co do profesjonalizmu tej persony to polegała ona na tym ze na temat zlecenia gadał jak z megafonu w miejscu publicznym, jego wypowiedzi są metne, a wizję Berlina i biura w nim sam wokół siebie stworzył, kicz marketingowy. Numer telefonu ma ten sam, przecież musi pozyskiwać nowych klientów i z czegoś żyć. He.he...
~gosc
2016-03-12 08:52:48
Pan Janusz Szumiński postępuje niezgodnie ze zgłoszeniem, robi co chce nie powiadamiajac o ponadplanowych dzialaniach i dodatkowo potrafi działać na dwa fronty,a to już skandal ! Przestrzegam bardzo przed zleceniem mu czegokolwiek. W zasadzie działa w oparciu o nieuczciwośc, jego jedyne działanie to jak sam mówi "informatyka sledcza" czy po prostu zwykle działanie hakera. Ostrzegam !
~Lodzia.pl
2016-02-21 10:30:15
Pan Janusz z Poznania świetny w Stalkingu.Rzeczywiście fajny i przystojny mężczyzna :-)
~Emeryt policja
2015-02-23 08:06:36
Szuminski z biurem w Berlinie kiedyś miał taki numer tel..661 299 538 nie wiem jak teraz.Opinie ma b.dobre.
~Stąysta Kalisz.
2015-01-11 08:06:34
Nawet sobie nie wyobrażacie jaki to trudny zawód Detektyw!!!!. Psychikę trzeba mieć tak silną że nie do opisania.Stażystą byłem lecz wymiękam niestety.Zarobki ogromne ale bez układów i wiedzy jak "sklep"nie ma szans na sukces.
~Asia Kutno.
2014-11-10 22:59:23
Jeśli stalking i ustalenie sprawcy nękanie przez telefon to nikt inny jak Detektyw Szuminski.Sprawdziłem i szanuję za pomoc.
~hehedete
2014-04-12 11:52:36
Chciałabym być detektywem :3 bo to ciekawe, idę na matematykę, chemię i fizykę. Nie chcę pracy przy biurku. Ale, czy jest rodzaj detektywa bardziej związanego z chemią i zabójstwami, niż z sprawami małżeńskimi i kradzieżami ? Ile zarabia około dobry detektyw bez własnej firmy ?
~Adrie
2013-11-12 12:16:31
Dobry ale bardzo króki artykuł, ale brakowało mi kilku rzeczy które znalazłem tutaj, może też wam się przyda, większość rzeczy dowiedziałem się z tej strony finansefakty.pl/praca/jak-zostac-detektywem/ zobaczymy czy dam radę zdać ten egzamin, trzymajcie kciuki :)
~Pawełek
2013-09-14 21:01:15
Pan Janusz Szuminski o którym piszesz to oficer Wojska Polskiego emerytowany zresztą i z tego co mi wiadomo Pan wyjechał na stałe do Niemiec i ma biuro detektywistyczne w Berlinie.Już sobie u niego nie popracujesz:-). Kiedyś miał taki numer tel...661299538 ale nie wiem czy jeszcze aktywny.
~Paweł
2013-07-19 13:41:46
Pracowałem na stażu u Janusza Szuminskiego.Detektyw znany dobrze w Wielkopolsce ale nie tylko.Wielki autorytet jeśli chodzi o tz:Stalking(nękanie przez telefon i nie tylko). Cenię sobie go jako szefa bo potrafi dotrzeć z sensem to ucznia i nie wydziera się.Szukam pracy w tym zawodzie ale boje się że sobie nie poradzę.
~careego
2013-03-23 01:24:53
Zawód detektywa to naprawdę trudne zajęcie. Ciągły stres, goniące terminy i niepewność zarobku - to główne motywy trapiące tę branżę. Więcej na: www_careego_pl/1963/detektyw-jak-zostac-prywatnym-detektywem-ile-zarabia-detektyw/
~PK
2013-03-02 14:44:02
Uwaga do autora - Detektyw w policji to stanowisko policjanta pionu operacyjnego, a licencjonowany detektyw to zawód. piotrkrasuski.com.pl
~Przyszły detektyw
2013-01-30 07:11:51
Zastanawiam się ile lat trzeba się uczyć na prywatnego detektywa