Zawody


Doradca podatkowy

Kim jest doradca podatkowy? 

Zawód doradcy podatkowego, którego inne odpowiedniki to specjalista ds. podatków lub konsultant w dziale podatkowym, to jeden z tych zawodów, który daje możliwość wspinania się po szczeblach kariery oraz zapewnia godziwe wynagrodzenie.

 

Praca doradcy podatkowego  

Obszar obowiązków doradcy podatkowego zmienia się w zależności od wielkości podmiotu gospodarczego, który reprezentuje. Im większa firma, tym zdecydowanie więcej obowiązków. 

Do głównych obowiązków doradcy podatkowego należy pomoc klientom w różnych zawiłościach związanych z podatkami. Dlatego doradca powinien posiadać orientację w różnego typu podatkach (od dochodowych, poprzez VAT, aż do międzynarodowych) i ich obliczaniu. Często do jego obowiązków należy wypełnianie zeznań i deklaracji podatkowych, dlatego doradca powinien na bieżąco orientować się w zmianach zachodzących w przepisach prawa podatkowego i nieustannie śledzić komentarze do ustaw podatkowych. 
 Jeśli zajdzie taka potrzeba, doradca podatkowy reprezentuje swoich klientów w postępowaniu przed organami podatkowymi oraz organami kontroli skarbowej. Największą satysfakcję w tym zawodzie stanowi przede wszystkim zadowolenie klienta oraz korzystne dla niego rozliczenia podatkowe. 

 

Wymagania kierowane względem doradcy podatkowego 

Wśród cech wyjątkowo pożądanych w tej pracy są przede wszystkim uczciwość i odpowiedzialność. Doradca podatkowy ma kontrolę nad niemałymi często finansami swoich klientów; muszą oni mieć do niego zaufanie. Bardzo przydatne są w tym zawodzie także odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu. Wręcz niezbędne są umiejętności analitycznego i planistycznego myślenia oraz realistycznej oceny sytuacji.

Wynagrodzenie w tej branży może być wyjątkowo satysfakcjonujące i zależy głównie od wielkości firmy.  

POLECAMY:

Kurs doradca podatkowy

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~do tematu
2013-04-03 14:13:00
Administracja to w 80% prawo, na administracji kształci się prawników – administratywistów i speców w administracji finansowej, podatkowej, a na prawie uczą się wszystkiego, kształci się głównie kranistów i cywilistów. Program tych kierunków jest niemal że identyczny różnice polegają na tym, że na prawie ma się więcej karnego i cywilnego, a na administracji administracyjnego, jeszcze różnicą jest to, że na administracji uczysz się bardziej przydatnych w życiu rzeczy masz takie przedmioty jak statystyka, analiza finansowa, zarządzanie w administracji, rachunek ekonomiczny, analiza wskaźnikowa (podstawy), a na prawie masz niepotrzebne nikomu dziś w pracy filozofie, prawo rzymskie i jakąś pseudo łacinę. Jeżeli nie idziesz na aplikacje, bo cię nie stać albo nie chcesz iść, bo w sumie to już nieopłacalne radców i adwokatów dziś jak psów jest, albo nie masz nikogo z rodziny w tym środowisku to administracja lepsza. Mgr administracji na wydziale prawa = mgr prawa na tym samym wydziale. Poza tym administrację masz dzieloną na licencjat i mgr możesz sobie potem po 2 latach zrobić jeszcze mgr ekonomii i masz 2 mgrów, 2 dyplomy. Na prawie siedzisz 5 lat i żeby np. zrobić ekonomię to musisz zaczynać od początku, administracja jest bardziej ścisła niż prawo, prawo to typowy humanistyczny kierunek jak administracja tylko, że mówię trochę na administracji jest liczenia więc podpada trochę po ścisłe…Prawo tylko wkuwanie przepisów. No i po prawie bez aplikacji pracujesz tam gdzie po administracji chociaż jest tu haczyk, bo np. w urzędach wolą prawników-administratywistów, bo im karniści niepotrzebni…więc może być po prawie bez aplikacji gorzej niż po administracji. Jednak prawo daje możliwość robienia aplikacji różnego rodzaju, ale czy to się opłaca jeszcze dziś, każdy wybierze sam.
~marco
2012-11-24 11:59:30
To żaden "fach". Jesteś tak naprawdę pasożytem żerującym na tym że podatki w Polsce są skomplikowane. Nie wytwarzasz żadnego dobra. Wykłady, konferencje, setki stron w prasie rozważające w jaki sposób coś opodatkować. A na końcu i tak płaci za to konsument.
~~Natasha~
2012-11-22 18:06:16
Uaktualnij wiedzę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~
2012-09-05 11:19:00
Czy zawód doradcy podatkowego to dobry fach w ręku?. Czy to prawda, że doradcy dużo zarabiają?
~marco
2012-04-24 04:22:38
qeghq32y 4 lata? Żadnej innej działalności gospodarczej? Uaktualnij wiedzę. Staż 2 letni, a jeżeli nei istnieje konflikt interesów (z interesami klienta) to może DP założyć na przykład rzeźnię ;)
~qeghq32y
2012-04-15 21:22:19
a jakie to ma znaczenie co jest na studiach ? Skoro po ich ukonczeniu i zdaniu egz. Państwowego trzeba odbyć 4 letni staż !!! Co to ciężkości egz. Państwowego to nie przesadzajmy, na rynku jest full literatury dokładnie objaśniającej ten etap : ) Dlatego nawet nie są koniecznie studia podyplomowe by móc podejśc do Egzaminu Państwowego, wystarczy kurs z tego zakresu i również można bez problematycznie. A po trzecie osoby wykonujące ten zawód nie mogą posiadać ŻADNEJ INNEJ! działaności gosp. niż kancelaria podatkowa lub biuro podatkowo - rozliczeniowe typu usługi z zakresu rachunkowości jak i również nie mogą wykonywać żadnego innego zawodu np. jeżeli ktoś ma kilka kierunków studiów to nic mu po tym.
~marco
2012-03-28 03:54:43
Jasne że się przydaje. Tak samo, a może bardziej przydaje się znajomośc rachunkowości której na prawie tyle co pies napłakał. Więc trudno powiedzieć żeby jakieś studia specjalnie przygotowywały do tego zawodu.
~BAYT
2011-10-12 19:08:06
Co wy wiecie drogie dzieci na temat doradztwa podatkowego. Znajomość prawa cywilnego,gospodarczego, a także handlowego bardzo się przydaje w tym zawodzie. Prawo jest o wiele lepiej przygotowane do tego zawodu, nawet w ofertach pracy do różnych kancelarii bardzo często poszukuje się doradcy podatkowego z wykształceniem prawniczym.
~dorpod
2011-01-07 15:55:29
Na akonomii też uczą wykładni prawa oraz wielu jego gałęzi - zależy od kierunku studiów ekonomicznych. Podatków nie nauczy Cię żadna szkoła, po prostu praktyka życia gospodarczego i tyle. Oczywiście egzamin trzeba zdać, bo bez podstaw ani rusz, ale żeby tak od razu przypisywać zasługi konktretnym uczelniom czy kierunkom to lekka przesada. Ukończyć studia to nic innego jak mieć otwartą drogę do pkreślonego rodzaju pracy a prawdziwą wiedzę to się zdobywa na konkretnych kazusach. TAk więc młodzi i gniewni studencji prawa i innych kierunków - więcej pokory, życie wszystko zrewiduje kto co sobą reprezentuje.
~marco
2010-10-14 03:46:31
Spokojnie. Czy jesteś absolwentem Prawa, Administracji, Finansów itp - nie ma większego znaczenia przy egzaminie gdzie liczy się to co masz w głowie. Szanse (teoretycznie) są więc równe ;)
~eh
2010-07-30 10:49:30
Administracja kładzie nacisk na egzekucje administracyjną dlatego wybierając specjalność podatkową lub skarbową po 3 latach studiów (licencjat)student jest lepiej przygotowany do egz. Państwowego niż student prawa. MF nie wymaga znajomości prawa z prostej przyczyny iż one nie wiele tak naprawdę wnosi do tego zawodu, dlatego właśnie radcą prawnym można być osoba i po pedagogice. Tak samo osoba po rachunkowości jest lepiej przygotowana do tego zawodu niż student prawa. Prawo to nie doradztwo podatkowe, są to całkowicie dwie odmienne dziedziny. Student prawa nie ma pojęcia jak się rozliczać więc jak może być lepiej przygotowany do podejścia do egz MF ? Każdy kto tak twierdzi zwyczajnie pojęcia nie ma czym tak naprawdę i kim jest doradca podatkowy, jeżeli studenci prawa mają takie myślenie to strach się bać ich wiedzy.
~
2010-06-08 00:44:29
hahah studenci adm na uł. niestety wiekszosc grupy seminaryjnej mialam z takowymi- smiech na sali-najwiekszy horror sesji to egzamin z europejskiego z osoba, z ktora my mielismy cwiczenia. ordynacja podatkowa- na prawie masz w na kpa, na podatkowym, na finansowym, wiec sobie nie zartuj o lepszym przygotowaniu po adm, bo jesli same takie mozgi na adm sa jakich mialam w grupie to za duzo nikomu nie pomoga.
~Zybi
2010-03-28 20:26:40
Jako absolwent Administracji i Prawa jednocześnie, muszę przyznać rację osobie która stwierdziła, że Administracja jest kierunkiem lepiej przygotowującym do zawodu doradcy podatkowego niż Prawo. Przynajmniej porównując program studiów na UŁ... Po pierwsze na Adm. mamy duży nacisk na istotne przedmioty jak: Prawo Adm., Postępowanie Adm., specjalistyczne zajęcia z ordynacji podatkowej, prawo celne i dewizowe, prawo karne skarbowe itp (na specjalności Finanse Publiczne). Po drugie drogi kolego, na egzaminie na doradcę podatkowego z tego co wiem nie ma pytań z prawa cywilnego, handlowego. Ponad to sądzę, że lepiej dobrze poznać przepisy podatkowe niż prawo cywilne, oczywiście w zakresie przyszłego zawodu doradcy. I po trzecie, muszę tutaj bronić swoich kolegów z adm., mimo że studiowałem również prawo, bo troszkę już mnie irytuje to wywyższanie się studentów prawa, otóż na Adm. drogi kolego, o dziwo również dokonuje się wykładni prawa, stosuje się reguły interpretacji, i mogę pokusić się o zaryzykowanie stwierdzenia, że wiele osób z Adm . o wiele lepiej obraca się w analizowaniu poszczególnych przepisów prawa niż studenci z tego "lepszego" kierunku. Na ćwiczeniach co krok przeprowadzane są analizy poszczególnych, prawnych kazusów...... Niemniej nawet i adm. dobrze nie przygotowuje do egzaminu na doradcę podatkowego..... Przyszłym "aplikantom" radzę by postawili dużo na samokształcenie:) Pzd.
~dp
2010-02-10 13:43:48
zdecydowanie nie zgodzę się z tym, że bardziej predysponowani są absolwenci administracji. W zawodzie doradcy podatkowego niezbędna jest umiejętność dokonywania wykładni przepisów prawa z zastosowaniem odpowiednich reguł interpretacji czy wykorzystanie wiedzy z zakresu prawa handlowego, czy też cywilnego. Po skończeniu administracji niekoniecznie taką wiedzę się ma
~lolus
2009-12-24 00:57:35
z doświadczenia wiem że najbardziej predysponowani do tego zawodu są absolwenci administracji nawet bardziej niż prawa, na blache trzeba znać ordynację podatkową, k.p.a oraz materialne prawo podatkowe
~gonieczka
2009-10-28 22:01:03
chciałabym zapytac czy praktyke trzeba załatwic sobie samemu czy po egzaminie kieruje Ministerstwo Finansów?
~Czerny
2009-01-16 20:26:16
CO za bzdury w tym artykule. Nie trzeba byc absolwentem prawa by zostac doradca podatkowym, i jakie studia podyplomowe??? Trzeba miec wyzsze wysztalcenie, zdac egzamin panstwowy i odbyc praktyke. Takie sa wymagania ( pomijajac obywatelstwo polskie, nieposzlakowana opinie..)
~qwemnb
2008-10-10 23:47:59
TOMMY-napisz jak zaczynałeś ?
~qwemnb
2008-10-03 22:09:48
Zdałam w lipcu 2006 roku egzamin pisemny na doradcę podatkowego, w listopadzie ustny. Teraz jestem jeszcze na praktyce u doradcy podatkowego.Boję się startu jako doradca podatkowy. Proszę o pomoc osób, które już maja to za sobą. Jestem pełna obaw.
~marzena
2008-07-04 14:13:31
do renia. Reniu, może zgadamy się meilowo, też chciałabym zdawać we wrześniu. czekam na meila: eligiu@interia.eu
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem