Zawody


Archiwista

W dobie komputerów i elektronicznego przetwarzania danych wydaje się, że zawód ten nie jest potrzebny. A jednak. Urzędy państwowe, wojewódzkie, gminne, a nawet zakłady pracy wciąż "produkują" dokumenty, które należy przechować, aby w przyszłości móc je udostępnić.

 

 

Praca archiwisty 

Porządkowaniem takich dokumentów zajmuje się właśnie archiwista. Aby móc się tym zajmować, archiwista powinien znać przepisy, według których funkcjonuje archiwum. 

Do innych obowiązków archiwisty należy odpowiednia kwalifikacja akt, np. wydzielenie dokumentacji o wartości historycznej i wiecznym okresie przechowywania (tzw. akta kategorii A).

Archiwista zajmuje się ewidencjonowaniem dokumentacji i tworzeniem baz danych (także informatycznych) przechowywanych w archiwum zasobów. Z dokumentów, które napływają do archiwum zadaniem archiwisty jest tworzenie teczek akt (jeśli zachodzi taka potrzeba) i porządkowanie akt niewłaściwie opracowanych. 

Wśród innych obowiązków archiwisty znajdują się takie, jak: przechowywanie akt w należytym porządku i właściwe ich zabezpieczanie. W przypadku akt brakowanych (tzw. akt kategorii B, które nie muszą być przechowywane wiecznie) archiwista zajmuje się przekazywaniem ich do składnicy surowców wtórnych lub do zniszczenia. 

Poza tym archiwista dba o ład i porządek oraz estetyczny wygląd archiwum. Jedną z wielu, ważnych czynności, jakie wykonuje jest monitorowanie temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach archiwum oraz odnotowywanie wyników pomiaru, celem zapewnienia właściwych warunków przechowywania dokumentów.

Praca archiwisty to nie tylko porządkowanie akt w magazynach. Bardzo często są to spotkania z ludźmi, którzy przychodząc do archiwum szukają pomocy. Wtedy należy udostępnić im dokumenty, często wystawić potrzebne zaświadczenia lub poświadczenia, pomóc w odnalezieniu akt. Z tymi czynnościami związane są wszelkiego rodzaju prace administracyjno-biurowe.

Archiwista w kontakcie z klientami, którzy przychodzą do archiwum powinien wykazać się obok komunikatywności, także spokojem, opanowaniem i cierpliwością. Musi być także odporny na stres i konfliktowe sytuacje. Bardzo ważna w tej pracy jest także dobra organizacja i skrupulatność. 
Jeśli chcielibyśmy określić zakres obowiązków archiwisty w kilku słowach powiedzielibyśmy, że archiwista: ewidencjonuje, porządkuje, zabezpiecza i udostępnia zasoby znajdujące się w danym archiwum.

 

Droga kształcenia - jak zostać archiwistą? 

Aby zostać archiwistą należy ukończyć studia o specjalności archiwistyka (w ramach kierunku historia), bądź zdecydować się na odpowiedni kurs (np. w archiwum). 

 

Wynagrodzenie

Zarobki w tej branży nie są wysokie, ale na pewno stabilne i regularne (w dzisiejszych czasach jest to równie ważne, jak wysokość).  O ich wysokości decyduje staż pracy, region kraju oraz branża, bo archiwiści pracują nie tylko w administracji publicznej.

Każdy duży podmiot gospodarczy i wszelkiego rodzaju instytucje powinny prowadzić własne archiwum. Wydaje się, że przyszłość archiwistyki koncentrować się będzie wokół cyfryzacji archiwów.

 

Polecane strony 

http://www.archiwistyka.pl

http://www.archiwista.info

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~pracownik archiwum
2016-06-25 13:23:36
Wszyscy archiwiści których znam, z mojego archiwum i nie tylko, szukają innej pracy. To tyle na temat tego zawodu.
~justa705
2015-04-20 11:02:42
Podejmę pracę dorywczą. Uporządkuje dokumenty osobowe lub inne firmowe na umowę zlecenie na terenie dolnego śląska. Prowadzę Archiwum Zakładowe, posiadam kilkuletnie doświadczenie. Kontakt e-mail:justa705@o2.pl
~dziurek
2014-10-15 15:02:05
witam gdzie można w wawie zrobic studia archiwisty
~karola87
2014-07-21 16:58:29
W artykule jest mały błąd lub małe niedopatrzenie. Zdanie "Aby zostać archiwistą należy ukończyć studia o specjalności archiwistyka (w ramach kierunku historia), bądź zdecydować się na odpowiedni kurs (np. w archiwum). " należy uzupełnić jeszcze o informację, że archiwistą może zostać osoba która zdobędzie tytuł technika archiwisty ( po szkole średniej, po szkole policealnej lub po tzn. KKZ) Obecnie aby uzyskać tytuł technika archiwisty należy zaliczyć dwie kwalifikacje A.63. i A.64. W Katowicach Centrum Kształcenia Menedżerów - szkoła policealna prowadzi od wielu lat kształcenie na kierunku technik archiwista. Polecam fajna lokalna szkoła
~Ania
2014-03-15 23:52:20
Podejmę pracę w zawodzie Archiwista lub zlecenia na porządkowanie archiwum zakładowego - województwo łódzkie (Polska centralna). Doświadczenie w Archiwum Państwowym oraz Archiwum Zakładowym, posiadam wykształcenie kierunkowe. Proszę o kontakt: 661285691.
~Tomasz
2013-12-15 10:09:58
Pilnie poszukuję archiwisty z dyplomem i najlepiej trzy letnim doświadczeniem. Proszę o kontakt o każdej porze. 606 822 856.
~Nefertete
2013-11-21 18:16:26
Witam serdecznie, szukam pracy jako archiwista zakładowy lub pracownik biurowy. Ukończyłam historię na UW ze specjalizacją dokumentalistyka konserwatorska. Poza tym posiadam kurs kancelaryjno-archiwalny I-go stopnia. Mam 8 miesięcy doświadczenia na tym stanowisku. Jestem osobą sumienną i rzetelnie wykonującą swoją pracę. Cechuje mnie zaangażowanie podczas wykonywania swoich obowiązków. Znam przepisy archiwalne. Moim atutem jest zdolność szybkiego uczenia się, chęć zdobycia nowych umiejętności oraz gotowość do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Szukam pracy najlepiej w województwie dolnośląskim. E-mail: kokojo85@interia.pl
~rychter
2013-10-02 22:35:50
Archiwista nie nadaje aktom kategorii archiwalnej. Robią urzędnicy w komórce organizacyjnej przekazującej akta do archiwum zakładowego. Odbywa się to w oparciu o istniejący w zakładzie Jednolity Rzeczowy Wykaz Akt. Archiwista tylko kontroluje czy odpowiednie akta (teczki) otrzymały właściwą kategorię. Zanim archiwista przekaże akta kategorii B na przemiał, musi sporządzić protokół brakowania i uzyskać zgodę właściwego Archiwum Państwowego - oczywiście w przypadku, gdy AP sprawuje nadzór archiwalny nad zakładem. To tyle tytułem uzupełnienia.
~Agnieszka
2013-04-14 14:22:54
Rzeczywiście, dodatkowe studia i j.angielski bardzo pomoga. I nic w tym dziwnego.
~anonim
2013-04-06 21:31:25
Bez dodatkowych studiów z administrcji i znajomosci języka angielskiego nie macie zadnych szans żeby pracowac w biurze, no chyba że macie plecy to ktoś was wcisnie tak jak pewna córkę urzednika celnego, która jest teraz archiwista zakładowym. Znam takich przykładów setki.
~głos prawdy
2013-04-05 12:42:04
k.....a jak długo mozna wtym kraju leciec w h ...a z tymi kursami archiwalnymi.Po co sa te studia piecio letnie z tej archiwistyki. Nalezy je zlikwidowac, bo sa wogóle nie potrzebne, jak i tak nikt nie zatrudni absolwenta archiwistyki do prowadzenia archiwum zakładowego. Szkoda mi tylko młodych naiwnych ludzi, którzy co roku ida to studiowac.Nalezało by przykuć się łancuchem do sejmu, i przed kamerami telewizyjnymi powiedziec na cały kraj. Maturzysci opamiejtacie się nie idzcie tego gówna studiowac. Dopiero by poskutkowało to. Anie płacza póżniej na forach że pracy nie moga znalesc w archiwach od wielu lat. Nie stety takie są realia ja sam gdybym był np wójtem nie zatrudnił bym osoby tylko0 do prowadzenia archiwum, bo to jest dodatkowy koszt.
~Gość 7
2013-02-16 11:30:08
Tak to prawda w administracji publicznej archiwum zakładowym zajmuja się osoby które pracowały juz jakis czas w administracji. Zazwyczaj takich ludzi wysyła sie póżnej na kurs archiwalny do SAP-u.Wiem bardzo duzo na ten temat nie będe ujawniał szczegułów bo się boje. Moge tylko powiedzieć że kiedys rozmawiałem z pewnym pracownikem archiwum panstwowym, to powiedział mi że w ciągu kilkunastu lat, od kiedy zajmuje się archiwami zakładowymi, to nie było ani jednego przypadku żeby osoby które są odpowiedzialne za prowadzenie archiwów zakładowych miały ukonczone studia wyższe z archiwistyki.
~MINKA
2013-02-08 20:18:59
Mam 33 lata. Poszukuję pracy jako Archiwistka. Mam doświadczenie w Archiwum, ukończyłam kurs Kancelaryjno-Archiwalny, posiadam policealne wykształcenie. Jestem odpowiedzialna, rzetelna, uczciwa, sumienna, punktualna, pracowita, dyspozycyjna i bez nałogów. Interesuje mnie praca wyłącznie na umowę o pracę, chyba że na początek umowa zlecenie i potem umowa o pracę. Interesuje mnie praca na terenie Trójmiasta lub Pruszcza Gdańskiego. Proszę o kontakt na nr. tel. 500-170-081
~uleq
2013-01-18 08:50:32
Cześć. Powiedzcie mi w jaki sposób szukaliście pracy w zawodzie?? Bo w internecie takich ogłoszeń jak na lekarstwo. Czy sami odwiedzaliście instytucje i zostawialiście swoje cv?
~ola
2012-12-19 18:26:44
Studia historyczne z wyróżnieniem, specjalność archiwistyka i zarzadzanie dokumentacją. Jestem na stażu w urzędzie i właśnie na moje wymarzone stanowisko archiwisty zatrudnili kobietę po średnim bez kursu. Mam ją wszystkiego nauczyć. Brak mi słów i po moim trupie. Za 3 mc idę na produkcję, więc i dyplom mogę jej oddać.
~brudny_fartuch
2012-11-29 17:30:47
tyle bałaganu do uporządkowania a tak mało czasu... "~informatyk 2012-10-26 16:54:18 haha widze ,że WSZYSCY po archiwistyce mają prace sądząc po komentarzach pod artykułem , tak to jest skończyć kierunek humanistyczny bez przyszłości" kierunek humanistyczny bez przyszłości??? - właśnie archiwiści dbają o przyszłośc zachowując przeszłośc ignorancie! ja nie narzekam, mam prawie stałą pracę + zlecenia (z części rezygnuję - brak czasu) i robię to co lubię. fakt, że początki były pod górkę ale gdzie nie są. Pozdrawiam wszystkich archiwistów
~informatyk
2012-10-26 16:54:18
haha widze ,że WSZYSCY po archiwistyce mają prace sądząc po komentarzach pod artykułem , tak to jest skończyć kierunek humanistyczny bez przyszłości
~cugliari
2012-10-23 15:33:07
Poszukuj pracy jako archiwista na terenie województwa lubelskiego skończyłam studia na kierunku historii w specjalności archiwistyka i zarządzanie dokumentacją z bardzo dobrym wynikiem. W przypadku ciekawej oferty od potencjalnego pracodawcy z innego województwa rozważę zmianę miejsca zamieszkania!!!!!!!!cóż najważniejsze jest robić coś w życiu z pasją...a moją pasją jest właśnie archiwistyka. pozdrawiam kontakt ze mną aneta.ufnal@wp.pl Aneta
~rhapsodia
2012-09-21 10:56:16
Dzień dobry. Podejmę pracę jako archiwistka na terenie woj. śląskiego. Szukam też zleceń na transliterację z neografii gotyckiej. Mój numer telefonu : 692-390-257, mail" radosna279@wp.pl
~archiwistka
2012-07-03 12:33:33
Witam! Podejmę pracę jako archiwista w Gnieźnie lub w Poznaniu. Jestem absolwentką studiów magisterskich o kierunku Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją na UMK w Toruniu. Kontakt: 603 577 528
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem