Zawody


Archeolog

Dzisiaj żadna poważna inwestycja budowlana nie może się rozpocząć bez obecności archeologów. Przygotowanie terenu na przykład pod budowę autostrad, wymaga przeprowadzenia najpierw ratowniczych badań archeologicznych w celu ochrony pozostałości po działalności człowieka. Należy zebrać wszelkie gliniane skorupy, ozdoby, monety, resztki kości i inne fragmenty. One bowiem dostarczają informacji o tym, jak kiedyś żyli ludzie.

Miejscami, gdzie najczęściej pracują archeolodzy są stare cmentarzyska, osady ludzkie, np. wioski. Większość tego typu badań odbywa się w ramach praktyk archeologicznych, jakie są wpisane w studia o kierunku archeologia. Wtedy to, pod czujnym okiem wykładowców akademickich studenci ćwiczą się w fachu archeologa.

Jednak duża część badań archeologicznych prowadzona jest przez prywatne firmy wykopaliskowe lub pracownie archeologiczno-konserwatorskie. Archeolodzy są wręcz niezbędni podczas prac ekshumacyjnych. 

Czy praca archeologa to tylko przygoda?

Dla niektórych wybór tego zawodu podyktowany jest chęcią przeżycia wspaniałej przygody. Zdecydowanie jest to zawód dla tych, którzy są ciekawi i zainteresowani przeszłością, wciąż zadają sobie pytanie o początki człowieka i kultury ludzkiej. 

Wśród cech przydatnych w wykonywaniu tego zawodu mogą się znaleźć m.in. wyobraźnia, ale także chłodne i krytyczne ocenianie sytuacji, umiejętność podejmowania trafnych decyzji. Zdecydowanie nie wskazane są w tym zawodzie nadmierna emocjonalność i nadpobudliwość.

Ponadto trzeba być cierpliwym i tolerancyjnym, nie tylko w stosunku do osób, z którymi trzeba pracować w jednym wykopie, czasami całymi dniami, tygodniami, a nawet miesiącami. Często także trzeba wykazać się dużą tolerancyjnością i poczuciem humoru w stosunku do bardzo trudnych warunków pracy (słońce, deszcz, wiatr, brak wygodnych krzeseł i biurek na wykopaliskach itp.). Trzeba w tej pracy posiadać nie tylko dobre zdrowie i kondycję fizyczną, ale także zdolności manualne (szczególnie rysunkowe).

Archeolog musi posiadać umiejętności analizowania źródeł, które zostaną przez niego odkopane, umiejscawiania ich w czasie i regionie, określenia, skąd pochodzą i w jaki sposób znalazły się w miejscu, w którym zostały poddane eksploracji.

Do największych plusów tego zawodu można zaliczyć, obok podróżowania i pracy na świeżym powietrzu, możliwość kontaktu ze środowiskiem naukowców, odkrywanie rzeczy, które będą miały wpływ na historię, jej potwierdzenie lub zmianę. 

Archeolog pracuje przede wszystkim fizycznie. Nie zawsze jest to praca łopatą, czasami łopatką lub pędzelkiem. Poza tym podczas wykopalisk archeolog sporządza dokumentację rysunkową i fotograficzną wszystkich fragmentów, które zostaną eksplorowane. Ponadto prowadzi dziennik badań, czyli dokładnie odnotowuje wszystkie przedmioty, narzędzia, naczynia itp., które znajdowały się pod warstwą ziemi.

Zdolności manualne są szczególnie przydatne podczas pracy z materiałem archeologicznym, kiedy następuje jego rekonstrukcja. Wtedy to należy wykazać się wyjątkową dokładności i cierpliwością, gdyż zazwyczaj wszystkie części muszą zostać złożone w jedną całość.

Największą satysfakcję w tym zawodzie osiąga się wtedy, kiedy wyniki badań zostają opublikowane w publikacjach naukowych, kiedy przed archeologiem pojawia się szansa wydawania opracowań, kiedy jest się znanym w środowisku archeologów. Sukces w tej typowo naukowej dziedzinie kojarzony jest najczęściej z odkryciem znaleziska o światowym znaczeniu.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie w tej branży jest bardzo zróżnicowane. Na brak pracy i pieniędzy nie mogą narzekać studenci archeologii, dla których podczas studiów okazji do praktykowania w tym zawodzie jest bardzo wiele. Niestety, po studiach nie zawsze sytuacja przedstawia się podobnie... 

 

Polecane strony 

http://www.pradzieje.pl

http://www.archeologiczne.fora.pl 

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~hamond
2016-01-14 17:18:13
Wrzyscy któzy macie zamiar zostac archeologami musicie pamietac ze studia to nie zabawa praca jest ale nie tanio placi sie za wyjazdy trzeba pamietac ze studia to nauka ale sa i plusy bo to jest jak w filmie jurrasic world przy narodzinach raptora John hamond mial mine jakby to bylo jego dziecko kazda czaszka czy kosc która sie znajdzie to satysfakcja zadowolenie bo czuje sie ze cala nauka nie poszla na Marne pozdro dla wrzystkich z marzeniami siegajacymi kosmosu
~messi
2015-11-12 16:30:26
ja miałem 8 lat i gdy oglądałem różne rzeczy o pracy archeologów
~Banger
2015-07-20 18:22:21
Zesrałem się w majtki, co robić?
~~stysia12345~
2015-03-07 20:41:27
Witam. Właśnie szukam szkoły i nie wiem jaką wybrać. Jestem w 3 gimnazjum. Moim odwiecznym marzeniem jest być archeologiem,a w zasadzie paleontologiem. Interesują mnie dzieje dinozaurów itp. Wszyscy mi mówią, że mam uzdolnienia plastyczne, więc szukałam też czegoś w tym kierunku, lecz w Nowym Sączu jest tylko jedna taka szkoła- Liceum plastyczne. Są kierunki: polski, historia, WOS i myślałam o tym, ale nie wiem czy dam sobie radę. Najwięcej jest ogólniaków, a tam to mogę pomarzyć, że mnie przyjmą... Co mam robić??? Pomóżcie proszę. Poszukuję szkoły w Nowym Sączu bądź okolicach. W nauce nie idzie mi najlepiej, gdyż mam problemy z natury. Po prostu taka jestem. ;) Jeśli by ktoś mógł mi pomóc, bardzo proszę o kontakt. ;) Oto gdzie mnie znajdziecie: stysia.k1wp.pl , na facebook'u --->justyna.kocemba.92 , stysiak12345@gmail.com . Czekam na pomoc. Z góry serdecznie dziękuję. :)
~kamilo
2015-02-08 15:46:26
Ja marze o wielkiej przygodzie z archeologią. Jestem dopiero w 1klasie gimnazjum. Chcialbym aby jakaś dobra osoba opisała mi ten zawód bardziej szczegółow. Dla mnie nie ma ograniczen moge spac kilka godzini siedzieć po cale dnie nad książkami. Prosze o kontakt kamil.jank@wp.pl lub telefonicznie 692 822 155
~lol
2014-12-19 20:16:51
Chodze do 5 klasy i chcę zostać archeologiem bo chcę śledzić megalodana- największego rekina
~~Cysia~
2014-11-13 16:45:06
Mam 14 lat jestem dziewczyną zainteresowała mnie praca archeologa. Jednak nie jestem pewna swojej na nowo podjętej decyzji.
~Alex
2014-10-29 17:30:30
Jakie studia w Anglii najlepiej wybrać ?
~Archeolog
2014-02-25 22:36:09
Jeśli chodzi o wybór szkoły, to wystarczy zwykła szkoła średnia. Ja jestem po ogólniaku o profilu humanistycznym. To czego nauczyłam się się w LO na historii, wcale nie przydaje mi się na studiach, no może tylko jakieś podstawy ze średniowiecza. Omawiamy okresy od paleolitu do wczesnego średniowiecza. Nie wiedziałam, że np. w neolicie było aż tyle kultur. Na archeologię nie jest się trudno dostać. Ja zdawałam rozszerzenie z polskiego na maturze (zdałam na 68%) i się dostałam. Myślę, że po technikum też nie będzie problemu z dostaniem się na studia. Liczą się przecież wyniki matury.
~vortoz
2014-02-11 14:04:26
Najlepiej znaleść liceum o profilu flhumanisztycznym jeżeli bardzo chcesz na archeologa
~neferititi
2013-12-10 16:48:57
Jestem w 3 gim. I mam pytanie. Czy koniecznie muszę iść do liceum aby zostać archeologiem??? ;( I jakie szkoly polecacie w obrębie małopolski a dokładniej Nowy Sącz ewentualnie Kraków. ? :)
~doniś
2013-08-31 17:23:39
jestem w 5 klasie podstawówki i chce zostać archeologiem
~Archeolog
2013-07-17 22:08:43
Kto się wybiera na te studia, myślę, że powinien się dobrze zastanowić. Niektóre uczelnie prowadzą badania i można wziąć w nich udział - nie będąc jeszcze na studiach - aby zobaczyć na czym ta praca w ogóle polega. Powiem szczerze, że wyobrażałam ją sobie inaczej. Mało jakiś ciekawych znalezisk. Głownie kości i ceramika, dwie obrączki brązowe, jeden odważnik, dwa nożyki - wszystko. Zastanawiam się teraz - po odbyciu praktyk- aby zmienić kierunek studiów. To chyba nie dla mnie. Szkoda, bo zmarnowałam sobie 1 rok studiów.
~Archeolog
2013-07-17 21:59:57
Jestem teraz po pierwszym roku archeologii i właśnie biorę udział w swoich pierwszych badaniach. Został mi jeszcze jakiś tydzień pracy. Po trzech tyg. mam dosyć. To jest naprawdę bardzo ciężka praca. Pracujemy po 12, a nawet i więcej:( Wstajemy o 4:45, bo o 5:30 trzeba wyjść - chodzimy pieszo. Wracamy o 14:30, a potem chodzimy na 16 do 21 (dyżur co jakieś dwa, trzy dni). Do tego dochodzi (dla tych co nie idą na wykopy od 16 do 21) - mycie kości i ceramiki (godzinami), sporządzanie rysunków, opisywanie materiału. Praca w wykopie też jest bardzo bardzo bardzo ciężka. Chodzimy spać koło 23:00.
~hahh
2013-07-13 23:56:08
Zapomniałam dodać, że dostać się bardzo łatwo, w zeszłym roku w Poznaniu dostawali się ludzie, którzy mieli 20 punktów na 100. A jeśli chodzi o profil w liceum, to nie ma to znaczenia, ja byłam na mat-fizie i nawet nie zdawałam historii na maturze, a dostałam się na wysokim miejscu.
~hahh
2013-07-13 23:52:44
Zrezygnowałam po roku, choć studia bardzo ciekawe i (dla mnie) nie za trudne. Musicie tylko wiedzieć, że studia archeologiczne, to nie szukanie skarbów! Studia to sterty książek, nudne pojęcia, które niestety trzeba przyswoić. A wyjazdy zagraniczne - oczywiście - ale tylko wtedy gdy masz w zanadrzu 5 000 zł, żeby wyjechać na miesiąc, np do Sudanu. Sami wykładowcy przekonywali nas, że nie ma po tym pracy, że za dużo archeologów co roku kończy studia, po prostu nie mają gdzie pracować! Chyba, że macie w planach doktorat, co oznacza: samodzielną pracę badawczą, wydawnictwa, artykuły, itp., pracę dydaktyczną na uczelni oraz praca zarobkowa, bo o stypendium trudno. W trzech słowach: TYLKO DLA PASJONATÓW
~agnieszka
2013-06-06 08:01:03
to jak to w końcu jest? bo tutaj piszą że nie ma po tym pracy a na innych stronach piszą że jest praca i to nie na te marne 600 zł tylko za min. 2 000 ????? Ale ja bardzo bym chciała być archeologiem i marzy mi się wyjechać za granice gdzieś i być po prostu szczęśliwą;)))
~michał
2013-05-27 14:20:36
Jestem traktorzysta. gdzie moge sie rozwijac w tym kierunku?
~archeo12
2013-04-25 15:00:12
Ja mam dopiero 12 lat ale juz od dawna maze by byc archeologiem i jezdzic po swiecie moi znajomi i rodzina mowia ze calkiem niezle rysuje ale nie wiem czy bylaby szkola archeologiczna w poznaniu ?
~agusiax3
2013-02-17 18:29:49
chciałabym zostać archeologiem ale nie wiem jaka szkoła mi jest na to potrzebna i jakie przedmioty są najważniejsze. proszę o info na ten temat na e-mail ptysia1997@interia.pl ;)
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem