Zawody


Specjalista ds. BHP

Kim jest Specjalista ds. BHP?

Renesans zawodu Specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy nastąpił kilka lat temu, kiedy zaostrzono przepisy BHP. Duże przedsiębiorstwa zaczęły wówczas tworzyć nawet całe działy specjalizujące się w tym zakresie, bowiem kary za nieprzestrzegania przepisów w najgorszym przypadku wynoszą nawet 200 tysięcy złotych.

 

W polskich przedsiębiorstwach co roku zdarza się kilkaset śmiertelnych wypadków, a co najmniej 600 określanych jako ciężkie.

 

Praca Specjalisty ds. BHP

Praca Specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy polega na:

 • przeprowadzaniu szkoleń wewnątrz przedsiębiorstwa z zakresu BHP (szkolenia prowadzi się obecnie przy użyciu nowoczesnych technik multimedialnych – prezentacje, animacje, 
   e-learning itd.),
 • zapewnianie nadzoru w kwestii przestrzegania bezpieczeństwa pracy,
 • opracowywanie możliwego ryzyka zawodowego,
 • opracowywanie instrukcji bezpieczeństwa pracy i nadzór nad wdrażaniem opracowanych przepisów,
 • korygowanie naruszeń,
 • prowadzenie dokumentacji w zakresie BHP,
 • zapobieganie licznym zagrożeniom.

 

Wymagania kierowane względem Specjalisty ds. BHP

Osoba zajmująca się zawodowo higieną i bezpieczeństwem pracy według pracodawców powinna:

 • perfekcyjnie znać zasady BHP i przeciwpożarowe,
 • posiadać doświadczenie w przeprowadzaniu szkoleń BHP,
 • posiadać uprawnienia inspektora przeciwpożarowego,
 • znać prawo pracy i prawo w zakresie BHP,
 • odznaczać się mobilnością na terenie kraju,
 • wykazywać samodzielność w działaniu.


Droga kształcenia – jak można zostać Specjalistą ds. BHP?

Osoba chcąca w przyszłości pracować jako Specjalista ds. BHP powinna ukończyć studia wyższe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub studia podyplomowe w tym samym zakresie poparte rocznym doświadczeniem zawodowym w zakresie BHP.


Z perspektywy rynku pracy

Rynek pracy wraz z zaostrzeniem przepisów dotyczących BHP odczuwa coraz większe zapotrzebowanie na absolwentów kierunków związanych z inżynierią bezpieczeństwa, dotychczas bowiem specjalistami w tym zakresie byli głównie emerytowani pracownicy służb mundurowych.

 

Polecane strony

www.aktualnoscibhp.pl

 

Komentarze
Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:~H&S
2016-02-03 23:24:45
Szanujcie swoją robotę i nie dajcie się rąbać w d..e!!! Ja po kilku latach pracy zarabiam 6tyś + auto + nienormowany czas pracy + inne bonusy. Jak szef wam daje 2tyś i traktuje jak zło konieczne to trzeba go kopnąć w D... i zmienić robotę!!!
~Robercik
2015-08-24 10:28:05
wiecie co tak was czytam i prawie płacze. przecież to wszystko zależy od chęci i jeszcze raz chęci. chcesz by się kręcił biznes? to się kształcisz, dbasz o brak zacofania w przepisach itd. ja wybrałem educatio i technika bhp. staż mam gdzie odbyć. ale na pewno nie zaniedbam by być na bieżąco.
~mariateresa
2015-07-04 06:19:39
wasz czas się kończy i im szybciej to zrozumiecie tym lepiej
~gangster
2015-06-28 19:26:41
Do Pana inż. BHP 70 letni dziadku ty sam nic nie umiesz bo ci się nie chce uczyć bieżących zmian w branży BHP , mówisz pierdoły które nauczyłeś się 50 lat temu i popisujesz się. Znam to z autopsji, ludzie którzy teraz kończą BHP są lepiej obcykani w tym niż dziadki.
~inż bhp
2015-06-25 20:27:33
no cóż . ktoś z tym musi zrobić porządek . Należy ustawić poprzeczkę na takim poziomie aby pseudobehapowcy nie mieli prawa wykonywać tych czynności jakie przypisane są dla bhp-owców. powinien być to zawód techniczny i tylko techniczny a nie dla nauczycieli po awf czy socjologii , nie wspomnę już o katechetach . Studia podyplomowe bhp zostały wprowadzone jako przejściowe ponieważ rozporządzenie o sł. bhp przewidywało kwalifikacje dla pracowników a nie było jeszcze odpowiedniej ilości inżynierów bhp i szkół do ich wykształcenia . rozporządzenie weszło w życie w 2013 r i z ta datą ci ludzie powinni przestać istnieć na rynku pracy jako behapowcy. pracuje w bhp już 20 lat zaczynając od kursu dla zakładowych inspektorów bhp organizowanych przez not poprzez technika bhp i studiów inżynierskich bhp w radomiu. przejmowałem kilka razy firmy po podyplomowcach i co oni tam wypisywali to włos się jeży na głowie . ja pod takimi bzdurami nie podpisałbym się i na pewnonie stawiałbym pieczątki mgr sp. d/s bhp . spotkałem oceny ryzyka na stanowisku pracy skopiowane z internetu z wydrukowanym adresem strony. jak to się ma do faktycznych warunków pracy to tylko autor tych wypocin wie. poziom wiedzy tych ludzi jest żaden . robią szkodę pracodawcom którym wciskają swoje usługi no i sobie bo się ośmieszają. niech w tej polsce w końcu szewc szyje buty a piekarz piecze chleb , trochę normalności.
~atlas
2015-03-26 19:52:59
ja robiłem bhp na wyższej szkole bezpieczenstwa i jestem bardzo zadowolony to sie bardzo przydało
~szowarek
2015-03-14 20:49:15
I na tym to polega,że pracownik ma zapierdalać a nie zasłaniać się przepisami BHP(silny i głupi)
~Mariusz
2015-01-08 20:21:50
Cóż BHPowiec dzisiaj może zarobić w dużych międzynarodowych firmach - z doswiadczenia wiem, że te małe polskie firemki mają w nosie BHP chcą mieć tylko papiery w porządku i tyle w temacie :( Najlepszym rozwiązaniem było by gdyby pracodawca musiał płacić np. PIP odpowiednią stawkę od etatu, a PIP kierowałby do takiego pracodawcy BHP-owca który miałby stawkę odgórną od PIPu wtedy pracodawca nie będzie fikał...
~atena
2014-04-01 19:01:24
Behapowcy najczęściej w zakładach traktowani są jak zło konieczne, nisko wynagradzani i nie szanowani. Wskazanie jakiegokolwiek uchybienia wywołuje u pracodawcy atak szału sugerując zwiększenie kosztów. Zakup niezbędnych ochron indywidualnych kojarzy się z przysłowiową chińszczyzną, tj. tanio i do niczego - i znów pojawia się hasło "proszę nie zwiększać kosztów, chyba że Pani nie chce pracować. Jest to nie tylko moja wersja komentarza, lecz również wielu kolegów i koleżanek po fachu.
~toja84
2013-12-31 11:42:23
Właśnie koncze BHP, to wcale nie była formalność, orocz tego pracuje w bhp w dużym koncernie ...Zastanawia mnie tylko jedno: zawód bhpowca wymaga ciagłego kształcenia. Jeśli jeden z drugim z Panów "behapowców" robi problem z konieczności podniesienia swoich kwalifikacji, to wszystko mowi samo za siebie, jaki z niego bhpowiec. Zanim sie dziadku zaczniesz wypowiadać o kierunku, to najpierw go skończ!
~karolina
2013-12-26 18:41:14
Panie "SW" studia BHP to nie taka "formalność" jak się Panu wydaje po pierwsze to kierunek inżynierski, wiec jest matematyka, fizyka i chemia do tego oczywiście prawo, ale żeby nie było różowo to 3 rodzaje( prawo, prawo pracy i prawo administracyjne), do tego anatomia i rysunek techniczny - a to tylko pierwszy rok. Do tego kilka głupich "zapychaczy" jak psychologia czy komunikacja społeczna, z których również są konkretne egzaminy. Do tego rzecz jasna język obcy. Mam nadzieje że na studiach Pana 30 letnia rutyna nie zawiedzie, bo może skończyć się to bolesnym zderzeniem z rzeczywistością...
~ BHP HSE
2013-11-20 23:24:16
Stawki są różne, ale jak ktoś nie zarabia 6 tys na rękę jako specjalista bhp, to jak można go szanować, przecież tak osoba po studiach sama się nie szanuje tylko ciągle płacze
~bolek
2013-10-30 14:06:41
Witajcie, ja polecam Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku. Kształcą z zakresu BHP - także w ramach indywidualnych toków studiów. Od tego roku wprowadzają także e-learning.
~SW
2013-08-06 20:27:41
Witam. Zgadzam się w zupełności z Wami ale głową muru nie przebijemy. Ja pracuje w bhp 30 lat. Mam Technika BHP, kurs ochr.p.poż. organizowany przez KWSPoż.,kurs pedagogiczny niezbędny do prowadzenia szkoleń itd itp. i kicha. st.insp i koniec kariery. A do emerytury jeszcze troszkę. Panowie z naszym doświadczeniem, wiedzą i niewielkim wysiłkiem zrobienie licencjatu to formalność. Co najmniej licencjatu. A czas ucieka. Gorąca prośba, poszukuję uczelni, która zaliczyłaby ewentualnie przedmioty ze studium technika bhp i np. w 1 lub 2 semestrach umożliwiła zaliczyć pozostałe.(w formie np. indywidualnego toku studiów ..lub innej) Czy ktoś z Państwa ma na ten temat wiedzę lub zna podobną sytuację. Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam.
~stary bhp-owiec
2013-07-08 10:00:55
Za tą ustawę nową o służbie bhp to powinno posłów czyścić nieprzerwanie przez co najmniej 25 lat,nie przerywając snu. TO JEST GNIOT LOBBINGU,dopchniętry kolanem. A gdzie ustawie pisze że traci moc poprzednio obowiązująca ustawa. Wobec powyższego obowiązują obie. w jw... jest faktem ze te Ustawy dot. BHP to tworzyli ludzie kpl. ignoranci bądz skorumpowani lobbysci ...zresztą całym tym Krajem tacy rządzą.. AD MERITUM: no własnie stara Ustawa nie zniesiona - tzw ."NOWA" juz ma obowiązywac od 1-07 ...i co z tym starymi prac. sł. bhp którym do emeryt. zostało 2-5 lat -i całe zycie poswięcili Słuzbie bhp. CO ONI TERAZ ??? ..NA i za co zostali SKAZANI ... przeciez taki "szczyl" po kupionej szkółce bądz niedowarzony po podyplomówce jak przyjdzie do Firmy bud. na bhp..to za może 5 lat cos bedzie wiedział o specyfice pracy w budownictwie.. CO ONI MOGĄ WIEDZEC O TYM CO SIE DZIEJE W PROCESIE BUDOWLANYM -NIC KPL. NIC!!!
~bezpieka...
2013-07-08 09:46:40
...zawsze twierdziłem i twierdze ze PO-lska w tym akt. widoku to DNO!! no dobrze a coz ludzmi pracujacymi w BHP po 10 -15 -20 lat a nie będącymi jeszcze w wieku emerytalnym.. a będącymi kopalnią wiedzy i doswiadczenia bhp.. co do komory gazowej ich wpakowac ....???
~Glinka K
2013-06-07 13:18:05
Za tą ustawę nową o służbie bhp to powinno posłów czyścić nieprzerwanie przez co najmniej 25 lat,nie przerywając snu. TO JEST GNIOT LOBBINGU,dopchniętry kolanem. A gdzie ustawie pisze że traci moc poprzednio obowiązująca ustawa. Wobec powyższego obowiązują obie.
~POLO
2013-06-07 13:15:02
Każdy z nas to chyba żyje w innym kraju. JAJA TO MOZNA ROBIĆ , ale nie w branży. Przecież behapowiec w zakładzie (ten po studiach także ) to kosz na śmiecie.Wszystko mu wrzucają, a on dostaje na rękę około.... 1500 - 2000 zł. Z ŁASKI SZEFA, bo mogę cie zwolnić.
~gomez
2013-06-02 15:51:07
Jestem po studiach bhp,kurs pedagogiczny,praktyka też na budowach.Wydaje mi się ze pracodawcy krępują nasze wdrazanie bezpiecznych postanowien,rozporzadzen.Uważam że pip nie egzekwuje od( szefów) pracodawców wymagan prawnych.Wszystko jest rozwodnione,bezprawie.Czekam na lepsze czasy.
~specjalista BHP
2013-05-20 15:59:26
hahaha bardzo mi sie podoba co piszecie !!!!ja jestem BHP-wcem i to prawda człowiek który rzetelnie podchodzi do sprawy jest niewygodny, robi mu sie wciąż pod góre ...masakra!!!!szefowie to DUPKI
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES.

OK, rozumiem