Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Prezentacje Uczelni / Prezentacje Wydziałów


Politechnika Opolska

ul. Prószkowska 76
45-758 Opole
77 449 80 000
www.po.opole.pl

publiczna, wyższa
O Uczelni
Kierunki Studiów
Szczegóły
Galeria

O uczelni

W 2016 r. Politechnika Opolska obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia, w tym: 30 lat jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Opolu, 20 – jako Politechnika Opolska.

Dziś uczelnia jest jedną z najważniejszych instytucji na Śląsku Opolskim. Kształci ok. 10 tysięcy studentów na sześciu, interdyscyplinarnych wydziałach (w organizacji jest już siódmy, techniczny wydział zamiejscowy w Kędzierzynie-Koźlu) oferujących 26 kierunków zarówno typowo technicznych, jak i sportowych, czy ekonomicznych.

NAUKA I BIZNES

Politechnika słynie z konsekwentnie realizowanej zasady ,,Złotego Trójkąta”, czyli współpracy między nauką, biznesem i samorządem. Na przestrzeni tylko ostatniego kwartału tego roku, uczelnia była organizatorem dwóch, wielkich spotkań o tym charakterze: międzynarodowej konferencji ,,One Road One Belt", podczas której przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy omawiali możliwości współpracy w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku (w spotkaniu tym wzięła udział wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczk, oraz Chargé d’affaires ambasady Chińskiej Republiki Ludowej Lin Jian) oraz pierwszej polsko-niemieckiej konferencji ,,Bridge" z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina oraz premiera Saksonii i przewodniczącego Bundesratu Stanislawa Tillicha, będącej symbolicznym, ale mającym praktyczne korzyści przerzuceniem mostu pomiędzy nauką, gospodarką rynkową i władzami obu państw, usankcjonowanym udziałem w europejskim klastrze Merge.

czytaj więcejWYDZIAŁ BUDOWNICTWA I ARCHITEKTURY
ul. Katowicka 48, 45-061 Opole
Telefon: (77) 449-85-60
Fax: (77) 449-99-53

WYDZIAŁ ELEKTROTECHNIKI, AUTOMATYKI I INFORMATYKI
ul. Prószkowska 76, 45-758 Opole
tel. +48 77 449 86 99
tel. +48 77 449 86 75
fax: +48 77 449 86 99
e-mail: weia@po.opole.pl

WYDZIAŁ EKONOMII I ZARZĄDZANIA
ul. Luboszycka 7, 45-036 Opole
tel. Sekretariat (+48) 77 449 88 00
fax (+48) 77 449 88 16
e-mail: weiz@po.opole.pl

WYDZIAŁ INŻYNIERII PRODUKCJI I LOGISTYKI
ul. Luboszycka 5, 45-036 Opole
tel. +48 77 449 8744
tel. +48 77 449 8745
fax: +48 77 449 9921
e-mail: wipil@po.opole.pl

WYDZIAŁ MECHANICZNY
ul. St. Mikołajczyka 5, 45-271 Opole
tel. (+48) 77 449 84 82
tel./fax (+48) 77 449 99 06
e-mail: wmech@po.opole.pl

WYDZIAŁ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I FIZJOTERAPII
ul. Prószkowska 76 budynek 9, 45-758 Opole
tel. (+48) 77 449 8250 (Sekretariat Dziekana)
tel. (+48) 77 449 8245 (portiernia)
e-mail: wwfif@po.ople.pl

WYDZIAŁ INŻYNIERII SYSTEMÓW TECHNICZNYCH w KĘDZIERZYNIE-KOŹLU

ul. Kozielska 16 Kędzierzyn - Koźle

W Kędzierzynie-Koźlu powstał Wydział Inżynierii Systemów Technicznych Politechniki Opolskiej. Będą tam kierunki: PRZEMYSŁOWE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE, na którym prowadzona jest rekrutacja na studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, w formie studiów stacjonarnych oraz SYSTEMY BIOTECHNICZNE, na którym prowadzone będą studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, również w formie studiów stacjonarnych.

Szczegóły

Wszyscy studenci politechniki mają prawo do ubiegania się o jedno z ponad 1200 miejsc w wyremontowanych akademikach z dostępem do internetu. Studenci mogą również liczyć na szereg jednych z najwyższych w regionie stypendiów, zarówno naukowych, socjalnych, dla studentów z niepełnosprawnościami, jak i fundowanych przez miasto lub ministerstwo.

Politechnika Opolska podejmuje szereg działań celem likwidacji barier architektonicznych i mentalnych dla uczynienia uczelni miejscem przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami oraz zapewnienia równego dostępu do wiedzy i umiejętności zawodowych wszystkim osobom bez względu na stan ich zdrowia.

Uczelnia posiada Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych powołanego przez JM Rektora.

Wprowadzono istotne zmiany w Regulaminie studiów, mające na celu dostosowanie procesu studiowania do indywidualnych możliwości i potrzeb osób niepełnosprawnych.

Każdego roku akademickiego Prorektor ds. dydaktyki w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego oraz uczelnianym organem samorządu doktorantów ustala wysokość stypendium dla studentów z niepełnosprawnościami. Kwota przyznanego stypendium jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności podanego w orzeczeniu o niepełnosprawności. Stypendium dla studentów z niepełnosprawnościami jest przyznawane wyłącznie na wniosek studenta.

Więcej informacji na stronie: www.niepelnosprawni.po.opole.pl.

SPORT I REKREACJA

Politechnika dysponuje równie znakomitym zapleczem sportowym, które wraz z pływalnią o wymiarach olimpijskich oraz mającą już wkrótce powstać halą lekkoatletyczną, czynią z II kampusu jeden z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w kraju. Akademicki Zawiązek Sportowy, który w 34 wyczynowych i rekreacyjnych sekcjach zrzesza ponad 1700 osób. Udział w ligach i sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach to dowód na to, że duch sportu na politechnice jest w doskonałej formie. Do dyspozycji studentów pozostaje doskonale wyposażona hala sportowa z krytą bieżnią, siłownią czy taneczną salą lustrzaną.

Na terenie II kampusu znajduje się kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich. To u nas trenują i uczą się tacy mistrzowie jak chociażby nasz absolwent i wielki mistrz olimpijski Zbigniew Bródka czy kandydat do medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio i nasz student – kajakarz Piotr Kuleta.

ŻYCIE STUDENCKIE

Najbarwniejszym akcentem studenckiego życia są majowe Piastonalia, wiosna w klimacie kultury trwa jednak przez cały rok. Każdy może brać udział w koncertach, występach kabaretów i grup teatralnych, a ci, którzy mają zacięcie artystyczne być może sami zasilą załogę orkiestry dętej, chóru, albo studenckiego radia Emiter, którego ramówka zachęca m.in. audycją terapia trabantem.

Każdego roku uczelnia funduje studentom 1000 biletów na imprezy i wydarzenia kulturalne, włącza się też w organizację popularnej Nocy Kultury i Nocy Muzeów – to bryluje Muzeum Politechniki Opolskiej z unikalną i prawdopodobnie największą na świecie kolekcją lamp i urządzeń rentgenowskich).

NAUKA I BIZNES

Politechnika słynie z konsekwentnie realizowanej zasady ,,Złotego Trójkąta”, czyli współpracy między nauką, biznesem i samorządem. Na przestrzeni tylko ostatniego kwartału tego roku, uczelnia była organizatorem dwóch, wielkich spotkań o tym charakterze: międzynarodowej konferencji ,,One Road One Belt", podczas której przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy omawiali możliwości współpracy w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku (w spotkaniu tym wzięła udział wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczk, oraz Chargé d’affaires ambasady Chińskiej Republiki Ludowej Lin Jian) oraz pierwszej polsko-niemieckiej konferencji ,,Bridge" z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina oraz premiera Saksonii i przewodniczącego Bundesratu Stanislawa Tillicha, będącej symbolicznym, ale mającym praktyczne korzyści przerzuceniem mostu pomiędzy nauką, gospodarką rynkową i władzami obu państw, usankcjonowanym udziałem w europejskim klastrze Merge.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

http://ik.po.opole.pl/ http://sulislaw.po.opole.pl/kim-jestesmy/ Politechnika Opolska umiejętnie pozyskuje partnerów zagranicznych, w tym – jako jedyna uczelnia techniczna w Polsce – współpracuje z krajami Azji przez najlepszy w Europie Instytut Konfucjusza, oraz jedyne w Polsce centrum współpracy Polska-Indie Instytut Jogi i Ajurwedy. Uczelnia służy regionowi, przyciąga młodzież i oddziałowuje na Opolszczyznę kulturotwórczo. Jest też przykładem najbardziej umiejętnego wykorzystania funduszy unijnych w regionie.

https://dwm.po.opole.pl/index.php/pl/ Osoby ciekawe świata i chcące zdobyć cenne doświadczenie, dzięki realizowanym na uczelni programom wymiany studentów (m.in. Program Erasmus) mogą z łatwością wyjechać na okres jednego lub dwóch semestrów do jednej z naszych 150 partnerskich uczelni zagranicznych! Do tej pory z możliwości wyjazdu skorzystało setki studentów politechniki. Sami każdego roku gościmy ok. 150-osobową grupę studentów zagranicznych, dla których to Opole jest egzotycznym miastem. Politechnika ściśle kooperuje z amerykańskimi uczelniami oraz placówkami dyplomatycznymi. Wspólnie z Illinois State University organizujemy corocznie Polsko-Amerykańską Szkołę Letnią. Na Politechnice prężnie działa oddział studencki prestiżowej organizacji IEEE.

WSPÓŁPRACA Z PRZEMYSŁEM

Poziomem badań naukowych i konkurencyjnością dyplomów politechnika nie ustępuje innym.

Podczas, gdy przemysł stał się czynnikiem uczelniotwórczym, dziś to uczelnia przyciąga do regionu przemysł.

Obecność zaplecza w postaci dobrej politechniki przygotowującej kadry jest przez nowych inwestorów wymieniana jako jeden z ważniejszych czynników wpływających na decyzję o ulokowaniu na Opolszczyźnie swoich zakładów. Tak było, m.in. z ifm eco link, potentatem branży elektronicznej, który w Opolu buduje centrum badawczo-rozwojowe oraz amerykańskim producentem quadów Polaris.

MILIONY NA ROZWÓJ

http://www.po.opole.pl/index.php?mod=projektweaiibud1i3;1 W ostatnich latach pozyskała na rozwój ponad 25 milionów euro, w tym na nową siedzibę Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, wyposażając laboratoria w najnowocześniejszy sprzęt (m. in. unikalne w skali kraju laboratorium Neuro-Science, zgłębiające zagadnienia interakcji mózg-komputer).

UCZELNIA PRODOKTORANCKA

O tym, że decyzja sprzed 50 lat była dobrą inwestycją, świadczą też niezliczone nagrody, którymi politechnika wyróżniana jest przez różne gremia, oraz pozycja w rankingach, w tym 4. miejsce w rankingu PRODOK zestawiającego najbardziej prodoktoranckie uczelnie w kraju.

Kierunki Studiów - Politechnika Opolska

Administracja (Wydział Ekonomii i Zarządzania)

Architektura (Wydział Budownictwa i Architektury)

Automatyka i robotyka (Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki)
Specjalność:
- systemy sterowania w automatyce i robotyce (S, NS)

Budownictwo (Wydział Budownictwa i Architektury)
Specjalności:
- budownictwo podziemne i geotechnika (S),
- energooszczędne materiały i obiekty budowlane (S),
- inżynieria materiałów konstrukcyjno-budowlanych (S),
- inżynieria mostowo-drogowa (S, NS),
- konstrukcje budowlane i inżynierskie (S, NS).

Ekonomia (Wydział Ekonomii i Zarządzania)
Specjalności:
- ekonomia menedżerska (S, NS),
- ekonomia społeczna (S, NS),
- zarządzanie i ekonomia regionu (S, NS)

Elektronika przemysłowa (Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki)

Elektrotechnika (Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki)
Specjalność:
- elektroenergetyka przemysłowa (S, NS)

Energetyka (Wydział Mechaniczny)

Fizjoterapia (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii)

Informatyka (Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki)
Specjalności:
- informatyka w elektroenergetyce (S),
- informatyka w technice i zarządzaniu (S),
- komputerowe wspomaganie projektowania (S),
- sieci komputerowe i systemy baz danych (S, NS),
- informatyka stosowana (NS).

Inżynieria bezpieczeństwa (Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki)

Inżynieria biomedyczna (Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki)

Inżynieria i aparatura procesów przemysłowych (Wydział Mechaniczny)

Inżynieria środowiska (Wydział Mechaniczny)
Specjalności:
- gospodarka odpadami (S),
- gospodarka wodno-ściekowa (S),
- ochrona powietrza (S),
- procesy i urządzenia ochrony środowiska (S),
- racjonalne gospodarowanie energią (S),
- instalacje sanitarne, cieplne i wentylacyjne (S),
- advanced technologies in environmental engineering (S) – specjalność w języku angielskim,
- gospodarka ściekami i odpadami (NS),
- procesy energetyczne (NS).

Logistyka (Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki)
Specjalności:
- międzynarodowe łańcuchy dostaw (S, NS),
- inżynieria transportu w logistyce (S, NS).

Mechanika i budowa maszyn (Wydział Mechaniczny)
Specjalności:
- komputerowe wspomaganie inżynierii wytwarzania i jakości (S, NS),
- komputerowe wspomaganie projektowania i badania maszyn (S, NS),
- maszyny i urządzenia przemysłowe (S, NS),
- samochody i ciągniki (S, NS).

Mechatronika (Wydział Mechaniczny)
Specjalności:
- mechatronika w pojazdach i maszynach (S),
- systemy automatyki i robotyki w mechatronice (S).

Miedzynarodowe stosunki gospodarcze (Wydział Ekonomii i Zarządzania)

Technologia żywności i żywienie człowieka (Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki)
Specjalności:
- technologia inżynierii produkcji żywności (S, NS),
- jakość i bezpieczeństwo żywności (S, NS).

Technologie energetyki odnawialnej (Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki)
Specjalność:
- eksploatacja odnawialnych źródeł energii (S).

Transport (Wydział Mechaniczny)

Turystyka i rekreacja (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii)
Specjalności:
- odnowa biologiczna z elementami dietetyki (S, NS),
- turystyka zdrowotna i SPA (S, NS),
- rekreacja ruchowa z odnową psychosomatyczną (S, NS),
- zarządzanie w turystyce i rekreacji (S, NS)

Wychowanie fizyczne (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii)
Specjalności:
- nauczycielsko–instruktorska (S, NS),
- nauczycielsko–trenerska (trener dyscypliny sportu, trener personalny) (S, NS).

Zarządzanie (Wydział Ekonomii i Zarządzania)
Specjalności:
- zarządzanie przedsiębiorstwem, (S, NS),
- zarządzanie kapitałem ludzkim, (S, NS),
- logistyka menedżerska, (S, NS).

Zarządzanie i inżynieria produkcji (Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki)
Specjalności:
- zarządzanie innowacjami (S, NS),
- zarządzanie logistyką (S, NS),
- zarządzanie bezpieczeństwem pracy (S, NS),
- techniki informatyczne w zarządzaniu produkcją i usługami (S, NS),
- logistyka w energetyce (S, NS),
- zarządzanie projektami (S, NS).

Przemysłowe technologie informatyczne (Wydział Inżynierii Systemów Technicznych w Kędzierzynie - Koźlu)

Systemy biotechniczne (Wydział Inżynierii Systemów Technicznych w Kędzierzynie - Koźlu)

Szczegółowe informacje o rekrutacji: http://www.po.opole.pl/index.php?mod=rekrutacja;warunki

Terminarz postępowania rekrutacyjnego 2016/2017

Czynności rekrutacyjne w 2016 r.

Studia stacjonarne Studia niestacjonarne
Pierwszego stopnia Drugiego stopnia Pierwszego stopnia Drugiego stopnia
I nabór II nabór*
Początek rejestracji elektronicznej 1 czerwca 1 sierpnia 1 czerwca 1 czerwca 1 czerwca
Zakończenie rejestracji elektronicznej na kierunki objęte egzaminem 11 lipca godz. 13:00 12 wrzesień godz. 13:00 - - -
Zakończenie rejestracji elektronicznej na kierunki nieobjęte egzaminem 21 lipca godz.23:00 22 września godz. 23:00 15 września godz. 23:00 15 września godz. 23:00 15 września godz. 23:00
Egzaminy 12-14 lipca 13-15 wrzesień - - -
Ogłoszenie list zakwalifikowanych 22 lipca godz. 10:00 16 września godz. 11:00 16 września godz. 11:00 16 września godz. 11:00 16 września godz. 11:00
Przyjmowanie dokumentów 22–27
lipca
16–22 września 16–22 września 16–22 września 16–22 września
Ogłoszenie list przyjętych 27 lipca 23 września 23 września 23 września 23 września

*nabór dodatkowy- uruchomiony jedynie w przypadku niewypełnienia przyjęć w trakcie naboru I

Dyżury komisji:

Data Godzina Wydział
04 – 08.lipca 9:00 do 14:00 Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii
11-15 lipca Wydział Budownictwa i Architektury
18-21 lipca Wydział Mechaniczny
22 lipca 9:00 do 12:00 po 2 przedstawicieli wszystkich wydziałów (obowiązkowo przewodniczący – ogłoszenie list zakwalifikowanych)
22 lipca 12:00 – 16:00 Przyjmowanie dokumentów WSZYSCY CZŁONKOWIE WKR
23 lipca 25 – 27 lipca 9:00-16:00 Przyjmowanie dokumentów
27 lipca 18:00 OGŁOSZENIE LIST PRZYJĘTYCH
28 lipca 8:00 do 12:00 Przekazanie dokumentów do COS
01 – 03 września 9:00 do 14:00 Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki
05-09 września Wydział Ekonomii i Zarzadzania
12-15 września Wydział Elektrotechniki Automatyki i Informatyki
16 września 9:00 do 11:00 po 2 przedstawicieli wszystkich wydziałów (obowiązkowo przewodniczący – ogłoszenie list zakwalifikowanych)
16 września 12:00 – 16:00 Przyjmowanie dokumentów WSZYSCY CZŁONKOWIE WKR
17 września 19 – 22 września 9:00-16:00 Przyjmowanie dokumentów
22 września 18:00 OGŁOSZENIE LIST PRZYJĘTYCH
23 września 8:00 do 12:00 Przekazanie dokumentów do COS


Galeria